Пропонуємо Вашій увазі інтерв’ю з українським фотографом із Німеччини - Оксаною Кизимчук-Ґізо.

Спеціально для офіційної веб-сторінки СУСН  – молода журналістка, випускниця  ЛНУ імені Івана Франка   Ірина Голінчак.

 

Oksana_Gizot1

Чимало хто з людей шукає свій шлях десь далеко за океанами. Дехто роздумує над змістом життя підкорюючи вершини. Моя ж співрозмовниця навпаки,  щоб знайти себе, щоразу повертається додому...  Саме серед автентичних українських традицій, народного побуту та етнографії, волинянка,  Оксана Кизимчук-Ґізо і шукає своє натхнення. А опісля, своєю творчістю захоплює око європейського глядача тим, що для нас, українців, здавалося б буденністю.

Незважаючи на те, що захоплення мистецтвом в Оксани проявлялося ще змалку, про фотографію тоді вона ще не думала. З дитинства мріяла поєднати своє життя з графікою і живописом. Спочатку вивчала у Рівненському університеті історію мистецтв, а згодом дизайн за кордоном, у місті Майнц, що на заході Німеччини. Та з часом мисткиня зрозуміла,  що саме через репортажну фотографію зможе донести до публіки життєві реалії України, її духовну красу, традиції, побут і те, що на її думку найціннішим є у нашому житті – це життєвий досвід, пережиття, почуття і тонкощі людських емоцій.

А й справді, фотографії Оксани Кизимчук до глибини життєві та переповненні людськими почуттями. У них ми бачимо і біль, через простоту та матеріальну убогість наших земляків, радість і гордість – за різнобарв’я і багатство наших звичаїв, обрядів та традицій, а також справжнє людське щастя – яке відкривається у щедрості,  гостинності, любові та палкій надії, якими сповнена українська душа.


Oksana_Gizot3

 Оксано, що знають європейці про Україну?

На жаль небагато, окрім загально відомих фактів. Навчаючись у Німеччині, в нашій групі було лише двоє іноземців, серед них і я. Україна на той час взагалі, можна сказати, була маловідомою. Запитуючи своїх одногрупників, що вони знають про мою Батьківщину, то отримувала стандартні відповіді: «Клички. Чорнобиль. Помаранчева революція.» Тому я розуміла, що саме тут у мої руках був,  і є шанс показати Європі Україну через мою власну призму і у всіх її проявах. Спочатку думала зробити це засобами графіки, але згодом зрозуміла, що графічне відтворення реальності не дає мені змоги до кінця проникнути, відчути головних персонажів, зрозуміти і правдиво відтворити особливості українського життя. Тут я надала таки перевагу фоторепортажу. З 2009 року я працюю над цією тематикою, мандруючи Україною, відшуковую і фотографую, те, що для нас – українців, можливо є звичним, однак для європейців – новим, екзотичним і незнаним.

Що для тебе є найголовнішим у фотографії? Над чим, перш за все, зосереджуєш свою увагу?

Найважливіше, що дає мені фотографія – це можливість автентичного передання мною пережитого людського буття. Саме щоденність дарує нам надзвичайні одноразові моменти і пережиття і разом з цим надзвичайно природньо скомпоновані багаті композиції. Естетичний вираз, чітка композиція і послання є важливими у кожній моїй роботі. Більше ніколи не буде такої ж миті, таких емоцій, такого ж світла, таких настроїв, як у цей вибраний момент. Це передача людських доль,  життям відкарбовані обличчя, емоції, через які живе портрет, кольори і котрасти, деталі – все! Головне правдиво, без перебільшення,  без викривлення, без домішок моєї фантазії і маніпулювання і лише за допомогою мого власного сприйняття і відтворення реалій. Правдиве відображення людського світу і дійсності – це те, до чого я прагну у моїй роботі перш за все.

 
Oksana_Gizot2

А ще довіра! Довіра, з якою люди впускають мене у свій світ, у своє життя, у свою інтимність. Для мене це, мабуть, найбільша винагорода. І цим я збагачуюсь. Адже ніколи не знаєш, які люди зустрінуться на шляху, де буде ночівля і на які пригоди цього разу натраплю. Саме ця невідомість, пошук і відкриття нового і дає мені наснаги працювати далі.

Понад одинадцять персональних фотовиставок «Україна. Батьківщина»  у різних містах Німеччини. І лише одна з них -  україномовна!  Як загалом сприймають ці фотографії німецька аудиторія ? Що каже українська діаспора на сучасні реалії?

Кожна виставка має зовсім інший індивідуальний характер. Чую багато похвали у сторону світлин, чую і охоче вислуховую конструктивну критику і поради. Але головне, що ці фото викликають багато дискусій і не залишають без уваги.  Вперше виставляла взимку фотографії перед українською публікою у Мюнхені, в Українському вільному університеті. Як на мене українцям вдалося себе ідентифікувати із героями моїх фотографій, зрозуміти суть робіт, а на це здатна лише зріла аудиторія.

Чимало моїх німецькомовних друзів, побувавши на виставках, зізнаються, що зачаровані неймовірними кольорами, колоритом і барвистістю світлин: етнографічні мотиви, народний одяг, багата і різноманітна природа, традиційний побут і також маса контрастів і розмаїття України.  Тому  хочуть самотужки пережити побачене на фото і найближчим часом планують відвідати нашу Батьківщину. І це є найбільшим компліментом для мене, коли мені вдається відкрити особливості нашої України чужоземній публіці.


 Інших вражає бідність, яку можна помітити на фото. Дехто це негативно сприймає, кажучи, що фотографувати потрібно радше так звані переваги, заможніх українців, а не на їхню думку недоліки суспільства. Мене ж манить духовне багатство, людська щирість, відвертість і відкритість, адже бути "справжнім" і є величиною виразу всього людського. Фотографія не любить фальшу, неприродності і штучних постановок, а саме у фоторепортажному реалістичному мистецтві. Часто українці чомусь хочуть бачити Україну тільки у позитивному ракурсі. Хоча, кожен, мабуть, бачить це і розуміє по-своєму. Я ж шукаю автентичні і особливі моменти, там де залишилось щось суто українське. Прагну перш за все показати своїми фотографіями українську людяність, а не бідність… Важке життя і внутрішнє багатство наших людей!

Твоя теперішня професія – це мрія дитинства, чи керунок долі?

З дитинства мріяла стати художником, тому засиджувалася допізна, малюючи свою наступну картину. У студентські роки якось закинула цю творчу справу, адже навчання Мистецтвознавства зосереджено було переважно на теорії. Але приїхавши на навчання  до Німеччини знову взялася за практичну роботу. Окрім графіки писала й дитячі історії, ілюструючи їх теж самостійно. Саме тому перші мої виставки були графічні. Зараз працюю у Майнці як фотограф, а фотовиставки для мене як пропаганда України і це мій особистий розвиток, мистецтво збагатшує і доповнює моє життя. Я ним живу і підживлююся.

Хоча не ставлю за мету продаж робіт, та часто, здебільшого українці, а також німці купують мої світлини для офісів чи дому. Для німців Україна це Екзотика, а для Українців це щось своє, рідне. Як і для мене. Я є частинкою України, вона є моїм корінням, тут моя культура, яку я хочу показати Європі. Я тут насолоджуюся тим, чого мені так бракує в Німеччині, - рідною мовою, піснею, простотою у людських взаєминах. Німці звісно ж славетні своєю толерантністю, порядністю і відповідальністю, яких нам можна в них повчитися, але лише в Україні – мій рідний духовний світ.

 Oksana_Gizot5

І. Голінчак та О. Кизимчук-Ґізо на відкритті виставки у Мюнхені

 

Розмовляла:           Ірина Голінчак

 

Союз Українськиї студентів у Німеччині висловлює подяку О. Кизимчук-Ґізо за надані для статті світлини та І Голінчак за текст.

Усі права на фотографії належать автору.

 

 

 

Наші партнери та друзі

На цьому місці ми хотіли би щиро подякувати Організаціям, які підтримують нас у наших справах!

Мовні курси

на сторінці Ради іноземців міста Мюнхен

Товариство "Рідна школа"

Гуртожиток,  безоплатно надава приміщення для бюро СУСНу протягом багатьох років.

Українська суботня школа

Приймає діточок на навчання.

AeZA e.V.

Об’єднання лікарів, стоматологів, аптекарів для спільно представлення інтересів перед німецькими державними органами та офіційними інституціями. Займається питанням визнання іноземних дипломів.

MORGEN e.V.

Мережа для громадських організацій іноземців у Мюнхені.

AMIGA Projekt

Підтримка іноземців з вищою освітою на ринку роботи Німеччини.

 

Український Вільний Університет

Єдиний у світі ВНЗ поза межами України з українською мовою навчання

Forum NET.Ukraine

Інтернет-портал, який надає інформацію  щодо різноманітних тему німецько-українських відносин.

Об'єднання українських жінок в Німеччині (сторінка в розробці)

AEGEE

Європейський студентський форум

KHG

Католицька університетська громада в Мюнхені

EHG

Євангельська університетська громада в Мюнхені

СУМ

Спілка української молоді Німеччини

ПЛАСТ Німеччина

Організація польських студентів у Мюнхені

Апостольська екзархія УГКЦ в Німеччині та Скандинавії

Адвокатська контора CMS Reich-Rohrwig Hainz TOV

Німецько-український союз юристів

АСТА МАЙНЦ