У світі з кожним роком зростає кількість студентів, які їдуть вчитись за кордон. На даний момент їх уже понад два мільйони, а точніше, 1.800.000 ( Джерело: http://www.study-in-germany.de).

Та кожен десятий із них обирає Німеччину. Чому? Академічний ландшафт Федеративної Республіки приваблює як студентів-новачків, так і молодих науковців. А риса, яка відрізняє його від інших країн, – гармонійне поєднання старих університетських традицій і сучасних досягнень у науці й техніці. У «студентському містечку Німеччина» нараховується за статистикою зимового семестру 2005/2006 року 376 вищих навчальних закладів із понад 248.357 іноземних студентів, із яких 6.928 з України (Джерело: http://www.daad.org.ua).

Разом із старими університетами, що відрізняються широким вибором класичних предметів, у Німеччині з’являється все більше й більше нових вищих навчальних закладів, які роблять акцент на міждисциплінарному навчанні та тісному зв’язку між теорією та практикою, як наприклад:

Вищий навчальний заклад прикладного напряму

(Fachhochschule, Unversityof Applied Sciences);

Вища педагогічна школа (PädagogischeHochschule);

Вищашколамузики, мистецтвікіно(Hochschule für Künste, Musikhochschule);

Вищішколиприватноготацерковногохарактеру (Hochschulen in privater oder kirchlicher Trägerschaft);

⇒ Спеціалізована академія (Berufsakademie).

Детальнішу інформацію щодо типи вищих навчальних закладів у Німеччині ви знайдете за адресою:

www.daad.de/deutschland/hochschulen/hochschultypen/00414.de.html

перелік усіх вищих навчальних закладів у федеральних землях Німеччини (німецькою мовою) з посиланнями на їх електронні адреси на сторінці:

www.abi.de/studium/hochschulpanorama.htm.

Таким чином, основний принцип вищої освіти Німеччини – «академічна свобода», тому в німецький університет може вступити кожен за умови виконання певних вимог допуску до навчання у цих закладах.

На більшість факультетів в університетах можна записатись одразу і без проблем.

Перед початком кожного семестру перед студентськими секретаріатами вишиковуються довгі черги абітурієнтів, які бажають записатись на той чи інший факультет (Станом на 2015 рік частина ВНЗ користується системою uni-assist, частина має відповідні формуляри на своїй сторінці, а не приймає документи абітурієнтів безпосередньо). В університетах Німеччини немає вступних іспитів (Останні роки деякі факультети проводять іспить, щоб визначити заральні здібності  до вивчення тієї чи іншої дисципліни. Поширено на таких напрямах навчання як інформатика та економіка. Часом це буває вже після прийняття ваших документів. Відомі випадки, коли іспит відміняли у за кілька тижднів до дати. ).

Для вступу до німецького університету  найкраще мати вже закінчений бакалаврат в Україні.

Для вступу потрібно підготувати наступні документи:

- Аплікаційна форма заяви про вступ до університету (Bewerbungsformular) (цю форму заяви вам видадуть у кожному студентському секретаріаті німецького вищого навчального закладу);

- Атестат про закінчення середньої освіти;

- Завірена та перекладена на німецьку мову копія атестату (в Україні завіряє та проставляє апостиль  МінОсвіти, в Німеччині слід звернутися до присяжних перекладачів);

- Завірена та перекладена на німецьку мову виписка з атестату про середню освіту (в деяких ВНЗ не вимагають);

- Завірена та перекладена на німецьку мову копія документа про закінчення навчального закладу, що дає право на здобуття вищої освіти в Німеччині (академічна довідка, диплом вищого навчального закладу, в якому навчався абітурієнт у себе вдома, або довідка з місця навчання з переліком прослуханих дисциплін із кількістю годин та оцінками);

- Автобіографія з детальним описом здобутої освіти, складених іспитів і т. ін.

- Документ, який підтверджує необхідний рівень знань німецької мови (або англійської мови – якщо англійська мова є мовою викладання); (Test-DAF, DSH).

- Поліс медичного страхування (Krankenversicherung).

Той, хто володіє даним пакетом документів, може бути впевненим у власному успіху.

Останній крок на шляху до студентського статусу – сплата внеску за семестр (саме навчання у державних університетах безкоштовне, але існує ряд зборів. На 2015 рік - сума до 200 євро за семестр).

Винятком у цьому процесі можуть стати приватні університети (до нах належить і Український Вільний Університет у Мюнхені), а також художні академії, вищі музичні школи та консерваторії, які проводять відбір студентів на підставі співбесід і вступних іспитів.

При поданні документів до вищих навчальних закладів треба зважати на семестрову арифметику німецьких ВНЗ, вона діє на всій території Німеччини.

Академічний рік у Німеччині складається з двох семестрів: зимового (Wintersemester), який триває з 1-го жовтня до 31-го березня, та літнього (Sommersemester), який починається 1-го квітня і закінчується 30-го вересня. У деяких вищих спеціальних навчальних закладах семестр починається і завершується на місяць раніше.

Терміни подання документів на навчання обмежуються до двох разів на рік. Заяви на зимовий семестр приймаються до 15-го липня, а на літній – до 15-го січня щорічно. У середньому. Просто перевірте ці строки на сторінці ВНЗ, яким цікавитесь.

Тобто, щоб почати навчання в жовтні, вам треба вже до 15-го липня подати всі необхідні документи, аналогічно, щоб почати навчання у квітні - до 15-го січня. Це правило діє на всій території Німеччини.

Мова викладання у німецьких університетах - в основному, німецька.

Перед тим, як Вас допустять до навчання у вищому навчальному закладі, Вам доведеться продемонструвати, наскільки добре Ви володієте німецькою мовою на іспиті. Як правило, існує кілька можливостей доведення достатньої кількості знань німецької мови, але найвідомішими є т. зв. “іспит на знання німецької мови для навчання у вищому навчальному закладі для іноземних вступників” (нім. Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang ausländischer Studienbewerber) або скорочено DSH та "тест:німецька мова як іноземна" (Test Deutsch als Fremdsprache), скорочено – TestDaF.

Скласти DSH-іспит можна безпосередньо у ВНЗ або в компетентному відділі підготовки  за однаковими для всієї Німеччини правилами. Якомога раніше довідайтеся в обраному Вами ВНЗ про можливості та терміни складання DSH-іспиту. Вищі навчальні заклади дозволяють перездавати цей іспит щонайбільше двічі. Після цього складання іспиту вже неможливе, навіть в іншому ВНЗі. (DAF можна здавати скільки завгодно раз).

Вас можуть звільнити від цього іспиту, якщо Ви отримали атестат про середню освіту після закінчення гімназії в Німеччині або в одній із визнаних німецьких шкіл за кордоном або, якщо Ви отримали дипломи про знання мови, наприклад, інституту Гете або Постійної конференції міністрів культури. Але можливості звільнення від DSH-іспиту відрізняються в кожному вищому навчальному закладі. Іноді - якщо ви вивчали німецьку фахово.

Якомога раніше запитайте про це в обраному Вами ВНЗі!

Окрім згаданого вище іспиту DSH, існує так званий "тест: німецька мова як іноземна" (Test Deutsch als Fremdsprache), скорочено - TestDaF. Цей іспит можна скласти ще на батьківщині, але лише в спеціальних центрах, що мають ліцензію.

Довідка про здачу тесту TestDaF прирівнюється до довідки про складання іспиту DSH.

Інститут TestDaF, установа Бохумського університету і заочного університету Гаґена, в 2004 році провів 9 тисяч тестів з німецької мови для іноземців, що бажають вступити до німецьких ВНЗів. За останні роки TestDaF разом з іспитом Інституту Гете став загальновизнаним тестом з німецької мови для іноземних абітурієнтів, аналогом TOEFL (TestofEnglishasaForeignLanguage) – тесту з англійської мови для іноземців. Усього за час його існування цей іспит склали 25 тисяч абітурієнтів із 150 країн.

Тест AS (нім. Test für Ausländische Studierende)

Віднедавна деякі університети вимагають від абітурієнтів ще й результатів тесту АS – стандартизований тест, який перевіряє обдарованість та здібності іноземного студента для здобуття вищої освіти. У листопаді 2005 за дорученням Німецької Служби Академічних Обмінів (DAAD) інститут TestDaF разом з консалтингом Міжнародної біржі туризму та розвитку почав розробляти завдання для тестів у Бонні. Весь сервіс щодо проведення перевірки й оцінка тестів здійснюється інститутом TestDaF. Розвитку TestAS сприяє Федеральне міністерство освіти і науки та Німецької Служби Академічних Обмінів (DAAD). Метою цього нового інструменту є якісний відбір студентів. TestAS пропонується німецькою та англійською мовами. Абітурієнти, які складають тести, вибирають при реєстрації мову, якою вони краще володіють. Tест складається з кількох частин: перевірка мовних знань та фахові питання дляперевірки рівня обдарованості абітурієнтів. У 2007 і 2008 рр. пропонуються спочатку модулі з економіки та інженерії. Після остаточного завершення розробки повного пакету тестів тестування буде здійснюватись і з інших дисциплін: математика, інформатика, природничі науки, а також релігієзнавство та культурологія.

!!! Перевірте на сторінці бажаного уні, які іспити саме він визнає.

Переважно можна подати весь комплект документів до дедлайну, а сам мовний сертифікат принести до моменту імматрикуляції (виграєте приблизно місяць часу).

Uni-ASSIST

За ініціативою МіжВНЗівської Ради Ректорів вищих навчальних закладів (HRK) і Німецької Служби Академічних Обмінів (DAAD) більше 90 ВНЗів Німеччини об'єдналися з 1 травня 2004 р. в зареєстроване об'єднання UNI-ASSIST e.V. - „Відділення з розгляду заяв на навчання в Німеччині“ з метою полегшити іноземним абітурієнтам подання документів на навчання в німецьких ВНЗ і одночасно розвантажити ВНЗ в їх роботі з документами абітурієнтів.

UNI-ASSIST має багато переваг, a саме, для подання документів у декілька ВНЗ одночасно Ви повинні подати копії всіх необхідних документів усього лише один раз.

UNI-ASSIST перевіряє, за певний збір, чи відповідають Ваші документи стандартам якості, які вимагає вищий навчальний заклад Вашого вибору. У разі позитивного результату UNI-ASSIST відправляє Ваші документи далі у ВНЗ, який згодом контактується з Вами. Послуга платна. Подання до кожного наступного ВНЗ збільшує оплату. У випадку негативного результату гроші, заплачені за обробку документів, не повертаються.

Детальнішу інформацію та повний перелік усіх ВНЗ, що входять до UNI-ASSIST, Ви знайдете тут: www.uni-assist.de.

Зверніть увагу: у більшості уні (LMU) ви подаєте документи одночасно на бажаний факультет та у Реферат зі справ іноземців. Це ідентичні пакети, але перевіряють за різними критеріями.

А тут є інформація щодо фінансового забезпечення візи.

Любі читачі! Якщо ви вирішили здобути вищу освіту в Німеччині, починайте обмірковувати ваш шлях до німецького вишу заздалегідь.

Навчання в чужій країні вимагає детального планування й організації. Як показує досвід, іноземним студентам потрібен рік із моменту першого запиту до початку навчання. А найголовніше – не бійтеся діяти і питати, шукати інформацію та людей, які готові допомогти.

Із своїми запитаннями звертайтесь також у групу СУСНу:

https://www.facebook.com/groups/susn.busd/

Ми бажаємо вам успіху!

 

Використані джерела та корисні посилання:

Детальна інформація щодо перших кроків у пошуку місця навчання укр. мовою:

www.daad.org.ua/ukr/universitaeten5.htm

Структура та організація навчального процесу укр. мовою:

www.daad.org.ua/ukr/universitaeten3.htm

Візові питання: www.daad.org.ua/ukr/universitaeten6.htm

Перелік усіх вищих навчальних закладів у федеральних землях Німеччини (нім. мовою) з посиланнями на їх електронні адреси: www.abi.de/studium/hochschulpanorama.htm

Інформація про систему подання документів для абітурієнтів iз-за кордону (нім. та рос. мовами):

www.uni-assist.de/index.php?ebene=2&id=1

Важливі адреси/джерела інформації про навчання та дослідження у ФРН:

www.daad.de/bookmarks

www.study-in-germany.de

www.bildungsserver.de

www.Research-in-Germany.de

www.studieren-in.de (нім.) / www.study-in.de (англ.)

 

Статтю підготувала Наталієя  Макарова (Бремен) для SUSN News № 4 (грудень, 2008). З повний випуск у нашому архіві:

http://www.sus-n.org/docs/SUSN-News_04_2008.pdf

Доповнювали та актуалізовували:

Наталя Михайлова,

Катерина Проскура.

 

Так як змінюється і законодавство, і правила навчальних закладів, будемо раді почути зауваження щодо статті або новини на цю тему: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

P. S. Дорогі друзі!

У 2008 роках СУСН видавав електронну газету.

Ми пропонуємо вашій увазі вам деякі архівні статті.

Частина з них просто цікаві, частина має історичне значення для організації, частина містить корисну інформацію. У даному випадку – щодо вступу до німецьких ВНЗ. Цю статтю дещо актуалізовано до реалій 2015 року.Якщо маєте ще виправлення, доповнення чи ідеї – пишіть нам!

Управа СУСН

Наші партнери та друзі

На цьому місці ми хотіли би щиро подякувати Організаціям, які підтримують нас у наших справах!

Мовні курси

на сторінці Ради іноземців міста Мюнхен

Товариство "Рідна школа"

Гуртожиток,  безоплатно надава приміщення для бюро СУСНу протягом багатьох років.

Українська суботня школа

Приймає діточок на навчання.

AeZA e.V.

Об’єднання лікарів, стоматологів, аптекарів для спільно представлення інтересів перед німецькими державними органами та офіційними інституціями. Займається питанням визнання іноземних дипломів.

MORGEN e.V.

Мережа для громадських організацій іноземців у Мюнхені.

AMIGA Projekt

Підтримка іноземців з вищою освітою на ринку роботи Німеччини.

 

Український Вільний Університет

Єдиний у світі ВНЗ поза межами України з українською мовою навчання

Forum NET.Ukraine

Інтернет-портал, який надає інформацію  щодо різноманітних тему німецько-українських відносин.

Об'єднання українських жінок в Німеччині (сторінка в розробці)

AEGEE

Європейський студентський форум

KHG

Католицька університетська громада в Мюнхені

EHG

Євангельська університетська громада в Мюнхені

СУМ

Спілка української молоді Німеччини

ПЛАСТ Німеччина

Організація польських студентів у Мюнхені

Апостольська екзархія УГКЦ в Німеччині та Скандинавії

Адвокатська контора CMS Reich-Rohrwig Hainz TOV

Німецько-український союз юристів

АСТА МАЙНЦ