Творчий вечір Емми Андієвської – традиційний захід для весняного Мюнхену. Кожне наступне покоління Союзу українських студентів приймає цю традицію. Тому я була на її виступах разів з п’ять і щоразу – це щось таке як стихія. І щоразу запам’ятовується найперше сама пані Емма - як цільне творче явище  у атмосфері буденності. Його необхідно бачити власними очима і сприймати власними відчуттями. Усіма сімома. Тому у цьому тексті  переважно набір цитат з виступу авторки. Сподіваюсь, тим хто був присутній вони допоможуть розтягнути післясмак, а всіх інших надихнуть відвівати наступні зустрічі з майстринею.

 

 

картини

 

На прохання розказати про представлені в залі роботи відповідає: «Що ж тут розказувати? Все залежить від очей, якщо ви настановлені побачити – ви побачите». Але на конкретніші питання слухачів давала розгорнуті відповіді.

-         Чи робите Ви ескізи чи малюєте картини одразу вцілому?

-         Картини маю готові в голові (до десяти)  ті, що встигаю замалювати – вони є, інші розсотуються. Тому я - маратонець.

-         На Ваших картинах – двоє. У них у кожного свої проблеми в голові. Що ж в них спільного?

-         У них же спільні яблука, що ж ще! І спільний сніданок.

-         Чи не найвідоміша поезія «Пісня про яблуко». І на картинах часто зображені яблука. Чому саме яблуко?

-         Яблуко це - спокуса. А спокуса це і є життя.

-         На багатьох картинах присутні невеликі персонажі, ніби не помітні для основних. Хто це?

-         А це добрі духи! Як ось тут на парасольці. Я ж не можу без добра!

 

втілити невтілене

Емма Андієвська живе та палає своїми найновішими творами, часто відмовляється виставляти та читати щось з старих («То колись було, а тепер я вам прочитаю нового»!). Але цього разу сама торкнулась ранньої творчості у контексті свого візіонерства:

«Коли я студіювала санскрит, вискочив  мені Джалапіта. Джалапіта – це вигадана істота, а мені треба було втілити невтілене».

Ось кілька уривків з твору про невтілене або краще сказати з твору про все:

«Мене вже тінь ножа вбиває, - сказав Джалапіта, - а ти з ножем хочеш на мене кинутись».

«Коли  вирушав подорожувати, він завжди брав з собою в кишені запасний краєвид».

"Посунься" - попросила пташка Джалапіту, який ночував між галуззям. Джалапіта посунувся і обламав половину світобудови. Пташка заспівала, а Джалапіта сказав: “Мале руйнує велике".

 

 

мовна теза

( бо мовного питання в пані Емми нема жодного)

Поетеса завжди щиро ділиться своїми спогадами про дитинство на Донеччині, про приїзд родини в Ужгород:

«Я була російськомовна. Мама говорила зі мною лише російською «Что бы ребенок не омужичился». А в Вишгороді  вперше побачила гарних дівчат у вишиванках і почула їх мову. Була вражена».

Так само дівчинка була вражена вперше почувши українську від матері. Це вже після втрати батька, розстріляного більшовиками, та вимушеної еміграції. До того мати боялася говорити українською.

«Гоголя дуже люблю. Він  гігант між ними. Але треба казати правду – він хрунь! Він хотів вічності і бачив її лиш в імперії».

«Не можна реалізувати те, що не відповідає справжньому. А імперія це - неживе» - сказаний у контексті Гоголя вислів так підходить до сучасних (рефлекторних?) намагань зшитися докупи все то ї ж імперії-зомбі.

З таких фрагментів складався виступ пані Емми для мене. Хто б додав ще ? Точно знаю, що кожного разу є хоча б кілька людей які бачать цю соло-виставу відкривають  цей сюрреалістичний світ для себе вперше. Поділіться враженнями?

 

 

 нагода

Еммі Андієвській виповнилось 85 років,  вона – вулкан енергії і творчості. Звісно були бажаючі привітати її зі святом.  Передусім молодий гурт «По цимбалях», що поклав на музику кілька сонетів  авторки і виконав їх у якості подарунку.

А ще - представники українського Консульства. У офіційному привітанні, що зачитав віце-консул пан Берізкин знайдені влучні слова для ювелярки та кілька цікавих фактів для нас з вами. Тому наводимо повний текст. Ось це привітання:

«Вельмишановна і дорога наша унікальна українська майстриня пані Андієвська!

Передусім хотів би висловити Вам щирі слова любові та поваги з нагоди Вашого дня народження! Сьогодні ми маємо можливість провести цей святковий вечір у мистецькому світі Емми Андієвської, в якому вона відтворює свою власну філософію бачення миру словами та фарбами. Всією своєю творчістю Емма Андієвська не втомлюється підкреслювати право українського народу на свою державність та незалежність. В анотації до її виставки, яка розгорнулась навесні 1994 року в Києві, в Українському Домі, наводилась така оцінка її творчості з німецької газети «Зюддойче цайтунг»: «Емма Андієвська не лише відома на Заході як художниця з даром оригінального творчого мислення, її малярство комунікативне, довірливо налаштоване до людей. Органічний світ Емми Андієвської привабливий. Він також надреальний, в ньому синтезується досвід європейського малярства: сила експресіоністів, поезія Шагала. Те малярство інтуїтивне. Яскраві відкриті барви, колоризм - енерготворчий струмінь її творчості». Художні виставки малярки проводилися в США, Канаді, Франції, Німеччині, Австралії, Бразилії, Ізраїлі, Україні та Швейцарії. Поетеса, людина року в Україні, є членом Національної спілки письменників України з 1994 року, українського ПЕН-клубу та Професійного об'єднання художників Баварії.

Хочу подякувати Еммі Андієвській, просто за те, що вона є і робить світ, в якому ми живемо – кращим. А значить – і нас, кращими, світлішими, щирішими, а головне – добрішими. Бо добро – це ще одна домінанта творчості Емми Іванівни.

 З глибокою повагою, Вадим Костюк Мюнхен, 2 квітня 2016 року».

 

 без вас свята б не було

Насамкінець - подяки.

…Усім колегам та колежанкам з СУСНу. Особливо ініціаторці заходу – Марті Оришко та Тетяні Сіваченко, що одразу  підтримала. Роману Білану, що вкотре дбав про технічну й механічну частину вечора. Катерині Коченко за «її бомботорт», який навіть у сяйві пані Емми створив окрему сенсацію. Ользі Гладій – яка дуже допомогла нам навести лад після заходу. Тарасу Бережанському та його музичній команді, без яких виставка картин була б під питанням.

Української Парафії Покрова Пресв. Богородиці та Св. Андрея Первозванного, у приміщенні котрої відбулася імпреза, та сестрам - служебницям, що допомогли  в організації.

Від СУСНу, від нашої голови Марти Оришко і від себе особисто ДЯКУЄМО працівникам Генерального консульства України у Мюнхені, що вчергове підтримали вечір пані Емми не лише лиш словом, а й конкретним ділом(особлива подяка пану Хар'юзову).

 

Дещо про творчий вечір Емми Андієвської пригадала і записала Катерина Проскура

 

Наші партнери та друзі

На цьому місці ми хотіли би щиро подякувати Організаціям, які підтримують нас у наших справах!

Мовні курси

на сторінці Ради іноземців міста Мюнхен

Товариство "Рідна школа"

Гуртожиток,  безоплатно надава приміщення для бюро СУСНу протягом багатьох років.

Українська суботня школа

Приймає діточок на навчання.

AeZA e.V.

Об’єднання лікарів, стоматологів, аптекарів для спільно представлення інтересів перед німецькими державними органами та офіційними інституціями. Займається питанням визнання іноземних дипломів.

MORGEN e.V.

Мережа для громадських організацій іноземців у Мюнхені.

AMIGA Projekt

Підтримка іноземців з вищою освітою на ринку роботи Німеччини.

 

Український Вільний Університет

Єдиний у світі ВНЗ поза межами України з українською мовою навчання

Forum NET.Ukraine

Інтернет-портал, який надає інформацію  щодо різноманітних тему німецько-українських відносин.

Об'єднання українських жінок в Німеччині (сторінка в розробці)

AEGEE

Європейський студентський форум

KHG

Католицька університетська громада в Мюнхені

EHG

Євангельська університетська громада в Мюнхені

СУМ

Спілка української молоді Німеччини

ПЛАСТ Німеччина

Організація польських студентів у Мюнхені

Апостольська екзархія УГКЦ в Німеччині та Скандинавії

Адвокатська контора CMS Reich-Rohrwig Hainz TOV

Німецько-український союз юристів

АСТА МАЙНЦ