Наприкінці жовтня 2016 українські студенти Мюнхену та околиць здійснили чудову мандрівку до красивущого середньовічного міста - Гайльдербергу. Славетний університет, студентські корпорації та химерні звичаї філософів -  таке місто ми неодмінно мали відвідати. Складнощі прокидання вдосвіта – поїзд з Мюнхену виїздить о 6.40 ранку – окупилися тим, що вже о 12 годині ми снідали у пекарні на центральній вулиці. Відпочили й вирушили на зустріч враженням.  Місто на берегах ріки Неккар відоме з 1196 року, у Другу світову війну бомбардувань не зазнало, тож тут є що побачити й про що дізнатись.

 

 

 

Більшість історичних цікавинок розташовані неподалік від центральної Hauptstrasse.Церква святої Ганни, церква Провидіння, «Будинок Лицаря», кав’ярня Перкео, церква Єзуїтів, де колись знаходилась легендарна бібліотека курфюстів Пфальцу -  Палатина… Одна з найбільших бібліотек Європи Ренесансу, зібрання якої, за наслідками 30 – літньої війни подароване Ватикану, а нині частково (його німецькомовна частина) включене до складу бібліотеки Гайдельберзького університету…
Розглядаючи мальовничі будівлі, ми завернули до університетського кварталу. Церква святого Петра, що старіша за місто, виявилась зачиненою. Але атмосфера старовини, причетності до науки (тут проводяться відкриті лекції) відчутна й  зовні. А ще - це дуже тихе і затишне місце серед гамірливого центру. 

Нарешті рушаємо до бібліотеки. Розкішний фасад, дуже гарний інтер’єр у стилі арт-нуво, і книги.
Сьогодні в фондах бібліотеки понад  3 мільйони книг і журналів, понад 480 тисячі інших матеріалів: мікрофільмів, відеозаписів, а також близько 6600 рукописів.

Особливо цінні  рукописи та найперші друковані видання, що належали до Палатіни.

 

Серед них – Codex Manesse – рукописна збірка середньовічної лірики «авторів і виконавців» - мінезінгерів, що містить 137 портрети тих співців на повну сторінку.
Сучасні технології дають так багато можливостей для допитливих! Старовинні німецькомовні видання оцифровані і доступні для перегляду у будь-якому куточку світу.
http://digi.ub.uni-heidelberg.de/de/bpd/index.html


Велике враження на студентів справило відвідання студентського карцеру – в’язниці де утримували спудеїв, що перевершили товаришів у споживанні пфальцських вин та розбишацтві. Умови не надто комфортні, але спонукали до творчості, що її можна й досі розглядати на стінах. Серед інших розваг -  можливість відпроситись на лекції , ну але ж неодмінно слід було повернутись відбувати решту покарання.


Коридором переходимо до власне університету Ру́прехта-Ка́рла. Центральна аудиторія – must see для поціновувачів історії та казкових візуалізацій. Дерево створює затишок, запах і скрип його нагадують про старовину, простір додає урочистості,  люстри й розписи – пишності, але не надмірної. Зараз тут блукають туристи, та середньовічних чи ренесансових філософів уява легко домалює.

 

Направду, будівля набагато молодша за сам університет, але вже в цих стінах вчились 68 Нобелівських лауреатів  та без ліку цікавих й відомих вчених. Серед них і українці. Зразу згадали видатного історика Дмитра Чижевського. Попрацювавши в Українському вільному університеті та у Гарварді, з 1956 року й до кінця життя він обіймав посаду професора, керівника Інституту славістики Гайдельберзького університету.


Наступний пункт - найбільший храм міста - церква Святого духа. Тут, у одному з нефів під фресками 15 сторіччя грав сивий віолончеліст, збираючи пожертви для сирійських біженців.  А з башти на чотири боки відкривалась запаморочлива панорами міста, ріки, замку, парків.
Вечоріло, і ми розберилися по кнайпах, щоб зустрітися у хостелі.


Другий день був присвячений Гайльдербергському замку – «найвідомішій руїні Німеччині», «найромантичнішим розвалинам світу».
На фунікулері (Bergbahn)  ми піднялися на горішню станцію Königstuhl.
Будівництво Гайдельберзького фунікулеру пов'язане з появою у європейців ідеї туризму та користі прогулянок у вільний час (звісно, це стосувалось вищих  класів, біднякам та селянам фізичного навантаження вистачало у всі епохи).
Верхня лінія, відкрилася 1907 року, і є новішою за нижню, що з 1890 поєднує площа Kornmarkt в центрі міста і замок. Новішою лінією їхати цікавіше – станція не зазнала зовнішніх змін, лиш шановне панство, що наповнює дерев’яні вагончики, вбране не за модою  доби арт – нуво….Воно й добре, бо надивившись на панораму з оглядового майданчику, гуляти лісом та схилами зручніше у сучасному взутті.
Погуляти хотілось довше, власне для того є вдосталь маршрутів і траверсом, і до міста, але ми ще мали план оглянути замок.

 

Замок стояв на горі вже на початку 13 сторіччя, зазнав і славу курфюстів ,і пожежі, і війни. Війна за «Пфалцьзський спадок » доконала його як споруду з житловими та адміністративною функціями. З 1720 року столиця Пфальцу перенесена до Мангайму, а Гайльдербергу залишились спогади та руїни.

Перші сто років бюргерів просто  не дійшли руки розібрати цеглинки на інші потреби, а з початком 19 сторіччя спогади та руїни стають можним трендом.  І Гайльдербергзька руїна стає популярною серед  художників та літераторів .
Якщо часу мало –  достатньо відвідати лише зовнішню, безкоштовну частину.

 

Високі мури та башти з рештками оздоблення справляють враження, зі стін відкривається велична панорама на місто. Якщо часу багато – можна узяти аудіо гід та докладно дізнатися про часи  розквіт замку і його жителів та романтичні легенди, що стосуються брам та скульптур. Чесно кажучи, наша група обрала дещо середнє.


Крім архітектури і природи, серед цікавинок внутрішньої частини – величезна бочка для вина. Виготовлена 1751 року зі стовбурів  130 дубів, вона вміщує  212 422 літри вина. Такі (ну і трохи менші) бочки справді використовували для вина, що селяни здавали в рахунок податків. Так як в одну бочку зливалося все підряд вино, то можна уявити його смак.
А ще в замку є  музей аптекарської справи – невеличкий, проте атмосферний та інформативний.

Справді – хочеш знимкуйся серед старовинних дерев’яних полиць, хочеш розглядай аптекарські приладдя та читай про перипетії розвитку фармацевтики.


Лишилося ще кілька годин і ми спустились крутими кам’яними сходами та стежками у місто (тут і там зупиняючих щоб черговий краєвид сфотографувати) перейшли на інший бік ріки щоб пройти «Стежкою філософів» - мальовничою доріжкою, яку студенти й професори використовували для моціону.

Перші кілька десятків метрів досить круті, а далі можна милуватися річкою, містом та замком з безкінечних оглядових майданчиків.
Тривалість та складність маршруту можна обирати на свій смак (є довгі варіанти, що йдуть через ліс до інших загублених цікавинок).

 

 

Трішки корисної інформації:
Хостел Steffis Hostel Heidelberg, Alte Eppelheimer Str. 50
Дуже простий, але цілком дружній і знаходиться прямо біля вокзалу. До старого міста 20-30 хвилин пішки. Є кухня.


До замку з міста легко можна піднятись пішки (15 хв асфальтною дорогою).
Якщо ж брати квиток на фунікулер – у нього включене відвідання замку.


Для того щоб повечеряти у місті столик краще резервувати заздалегідь. Нашій чималій групі місця знайти не вдалося.
Натомість атмосферна і не надто дорого було обідати в самому замку.


Панорама з дзвіниці церкви Святого духу варта відвідання.)


Історія, історії та цікавинки вдало описані й проілюстровані у журналі видавництва Merian.
Дякуємо всім хто був та до наступних подорожей!

Фото належать учасникам "експедиції", дякуємо, що поділилися.

 

Текст: К. Проскура

 

Наші партнери та друзі

На цьому місці ми хотіли би щиро подякувати Організаціям, які підтримують нас у наших справах!

Мовні курси

на сторінці Ради іноземців міста Мюнхен

Товариство "Рідна школа"

Гуртожиток,  безоплатно надава приміщення для бюро СУСНу протягом багатьох років.

Українська суботня школа

Приймає діточок на навчання.

AeZA e.V.

Об’єднання лікарів, стоматологів, аптекарів для спільно представлення інтересів перед німецькими державними органами та офіційними інституціями. Займається питанням визнання іноземних дипломів.

MORGEN e.V.

Мережа для громадських організацій іноземців у Мюнхені.

AMIGA Projekt

Підтримка іноземців з вищою освітою на ринку роботи Німеччини.

 

Український Вільний Університет

Єдиний у світі ВНЗ поза межами України з українською мовою навчання

Forum NET.Ukraine

Інтернет-портал, який надає інформацію  щодо різноманітних тему німецько-українських відносин.

Об'єднання українських жінок в Німеччині (сторінка в розробці)

AEGEE

Європейський студентський форум

KHG

Католицька університетська громада в Мюнхені

EHG

Євангельська університетська громада в Мюнхені

СУМ

Спілка української молоді Німеччини

ПЛАСТ Німеччина

Організація польських студентів у Мюнхені

Апостольська екзархія УГКЦ в Німеччині та Скандинавії

Адвокатська контора CMS Reich-Rohrwig Hainz TOV

Німецько-український союз юристів

АСТА МАЙНЦ